Автор Тема: ён хоча перадаць краіну мірна, а не праз барыкады і закалоты  (Прочитано 1307 раз)

седой

  • Гость
Сярэдзіч пра прэзідэнта: Адчуваецца, ён хоча перадаць краіну мірна, а не праз барыкады і закалоты

 14 февраля 2017 в 0:18
Іосіф Сярэдзіч, Народная воля

Учора ў мяне адбылася сустрэча з Аляксандрам Лукашэнкам. З вока на вока. Адзін на адзін. Амаль трыццаць гадоў мінула з таго часу, як мы пазнаёміліся. Па-рознаму складваліся нашы адносіны. Шляхі-дарогі сыходзіліся (разам працавалі ў Вярхоўным Савеце 12-га склікання) і разыходзіліся, былі паразуменні і непаразуменні. Учора мы не высвятлялі, хто з нас у той ці іншы момант дзейнічаў правільна, а хто памыляўся. Гэта вырашыць гісторыя. Галоўны рэдактар газеты «Народная Воля» Іосіф Сярэдзіч — пра сустрэчу з прэзідэнтам Аляксандрам Лукашэнкам.

Я папрасіў А.Р.Лукашэнку прыняць мяне па адной прычыне: сітуацыя ў краіне складваецца такім чынам, што ў небяспецы можа апынуцца Беларусь. І яе лёс, лёс нацыі, лёс народа залежыць не толькі ад Аляксандра Рыгоравіча. Многае, вельмі многае залежыць ад кожнага з нас.

Я, шчыра кажучы, не хачу, каб мы згубілі тое, да чаго, ахвяруючы жыццямі, імкнуліся нашы продкі на працягу многіх вякоў. Сёння Беларусь — незалежная, суверэнная краіна. На нашай зямлі мір і спакой.

РАЗВЕРНУТЬ СКРЫТЫЙ ТЕКСТ
На жаль, можа наступіць (ці ўжо наступіла?) чорная паласа з-за мноства абставін. Як аб’ектыўных, так і суб’ектыўных. Аналізаваць, рабіць высновы трэба, але не час пасыпаць галаву попелам і не час распальваць варожасць адзін да аднаго. У цяжкі, складаны перыяд нам, як ніколі, патрэбна нацыянальная згода, дыялог, а не грамадзянскія сутычкі. Усе спрэчкі, усе канфлікты цывілізаваныя людзі вырашаюць мірным шляхам. А я лічу, што мы, беларусы, — цывілізаваная нацыя. І, спадзяюся, пацвердзім гэта падчас чарговых выпрабаванняў.

У мяне сям’я, ёсць дзеці, унукі. Я працую з людзьмі, якім таксама ёсць чым даражыць. Штодзень чытаю рэдакцыйную пошту і востра адчуваю боль грамадства: не дай Бог, каб палыхнула наша зямля! Нам ні ў якім разе не трэба дапусціць тых жудасных падзей, якія ў апошнія гады паставілі на мяжу выжывання многія краіны, многія нацыі.

Мы не першыя апынаемся ў надзвычай складанай сітуацыі. Праз цяжкія выпрабаванні прайшлі многія народы. Пройдзем і мы. І добра было б, каб страты аказаліся найменшымі.

Падчас сустрэчы з Аляксандрам Рыгоравічам, а яна доўжылася амаль дзве гадзіны, я пераканаўся: як прэзідэнт ён сёння не той, якім быў пятнаццаць-дваццаць гадоў таму. Нават, магчыма, не той, якім быў летась-пазалетась. Знаходзячыся ў руля ўлады, ён, як ніхто іншы, адчувае небяспеку, якая, калі не прымаць рашучых захадаў, можа навіснуць над краінай.

Ці ўсё залежыць ад яго? Многае, але не ўсё. Адзін у полі не воін. Сваё слова павінен сказаць народ, і толькі агульныя высілкі могуць даць станоўчы плён. Нас, беларусаў, амаль дзесяць мільёнаў. Велізарная сіла!

Як салідарызавацца і разам пераадолець тыя перашкоды, якія ўзніклі на шляху развіцця суверэннай Беларусі? Адказ на гэтае лёсавызначальнае пытанне я і шукаў у дыялогу з прэзідэнтам А.Р.Лукашэнкам. Пераканаўся: у такіх жа пакутных пошуках і Аляксандр Рыгоравіч.

Усё часцей і часцей у выступленнях А.Р.Лукашэнкі гучаць словы, што не за гарамі той дзень, калі яго прэзідэнцтва наблізіцца да завяршэння. Але змена ўлады павінна адбыцца не праз крывавы майдан, не праз грамадзянскую калатнечу і не праз страту нашага самага найвялікшага здабытку — Незалежнасці. Адчуваецца, ён хоча перадаць краіну ў другія рукі не разваленую, не са знішчанай эканомікай і жабрацкім дабрабытам людзей, а жыццядзейную, спакойную, суверэнную. Мірна, дэмакратычна, цывілізавана, а не праз барыкады і закалоты.

РАЗВЕРНУТЬ СКРЫТЫЙ ТЕКСТ
Пагадзіцеся, іншай альтэрнатывы ў беларусаў няма. Трэба разам знайсці шляхі выхаду з цяжкай сітуацыі, якая склалася ў апошнія месяцы. І вось тут наша размова выйшла на канкрэтныя варыянты магчымага агульнанацыянальнага дыялогу. Я, не паглыбляючыся ў дэталі, накідаў схему наконт таго, як, на мой погляд, можна арганізаваць работу «Нацыянальнага круглага стала». Прыклад многіх краін, у тым ліку і нашай суседкі Польшчы, сведчыць, што, калі дзяржава паўстае перад надзвычай цяжкімі выпрабаваннямі, яна павінна ў першую чаргу вырашыць лёсавызначальную праблему — салідарызаваць грамадства. Тут, дарэчы, трэба ўзгадаць народную мудрасць: адна галава — добра, а дзве — лепш. І я прапанаваў Аляксандру Рыгоравічу паспрыяць таму, каб самыя разумныя галовы Беларусі - няхай іх будзе сто, дзвесце — селі разам з прадстаўнікамі ўлады за адзін круглы ці квадратны стол і памазгавалі над праблемай, якая сёння хвалюе, трывожыць усіх, хто жыве ў Беларусі: як, пакуль не позна, адвесці тыя пагрозы, якія чорнымі хмарамі навісаюць над краінай? Ні я, ні прэзідэнт не маем права ў гэты адказны час ставіць на першае месца свае асабістыя інтарэсы.

Падчас спакойнага, разважлівага дыялогу выйшлі на тэму адказнасці ўсіх галін улады за лёс Беларусі. Я выказаў думку, што «вертыкаль» як форма кіравання дзяржавай патрабуе карэннага рэфармавання. У сваю чаргу Аляксандр Рыгоравіч звярнуў увагу на тое, што наступіў час перагляду некаторых артыкулаў Канстытуцыі.

І, вядома ж, размаўляючы з прэзідэнтам, я не мог не выканаць даручэнне сваіх калег: давесці да Аляксандра Рыгоравіча інфармацыю, што вось ужо колькі гадоў шэраг незалежных рэгіянальных газет пазбаўлены мясцовымі чыноўнікамі права свабодна распаўсюджвацца праз кіёскі, падпісныя каталогі, ёсць перашкоды з друкам. Сорамна, каб з-за такой дыскрымінацыі Беларусь на міжнародным узроўні шпілялі за ўціск СМІ, адсутнасць свабоды слова. Пачуўшы мае разважанні, А. Лукашэнка сказаў: «Лічыце, што ўсе сродкі масавай інфармацыі ў нашай краіне з сённяшняга дня будуць мець аднолькавыя правы».

Я пішу гэтыя радкі, а праз кожныя пяць-шэсць хвілін раздаецца тэлефонны званок, і мне задаюць адно і тое ж пытанне: «Як вы ацэньваеце сустрэчу з прэзідэнтам?» Адказ такі: «Ужо тое, што яна доўжылася амаль дзве гадзіны, дае падставы зрабіць наступную выснову: яна была карыснай для двух бакоў - і для мяне, і для прэзідэнта».

У першых радках ліста я падкрэсліў: сустрэча з А.Р.Лукашэнкам праходзіла з вока на вока. І гэтая акалічнасць таксама пра многае сведчыць. На жаль, ні газетная плошча, ні графік выхаду газеты не дазваляюць мне падрабязна спыніцца на кожным фрагменце нашага дыялогу.
Читать полностью:  https://news.tut.by/economics/531440.html




Bуйкo 3 Бандерштату

  • *****
  • Сообщений: 91493
Кандидат чи кандидати є ?
 :sergey:
Смерть руSSко-фашистським свинособакам !
Люта і мучительна ! Всяка!

седой

  • Гость
Кандидат чи кандидати є ?
 :sergey:

адкель, всех зачистил предварительна

седой

  • Гость
«У меня состоялась встреча с Александром Лукашенко. С глазу на глаз. Один на один.

Почти тридцать лет прошло с тех пор, как мы познакомились. По-разному складывались наши отношения. Пути-дороги сходились (вместе работали в Верховном Совете 12-го созыва) и расходились.

Я попросил А.Г.Лукашенко принять меня по одной причине: ситуация в стране складывается таким образом, что в опасности может оказаться Беларусь. И ее судьба, судьба нации, судьба народа зависит не только от Александра Григорьевича. Многое, очень многое зависит от каждого из нас.

Я, честно говоря, не хочу, чтобы мы потеряли то, к чему, жертвуя жизнями, стремились наши предки на протяжении многих веков. Сегодня Беларусь - независимая, суверенная страна.

К сожалению, может наступить (или уже наступила?) черная полоса из-за множества обстоятельств. Как объективных, так и субъективных. Анализировать, делать выводы нужно, но не время посыпать голову пеплом и не время разжигать вражду друг против друга. В тяжелый, сложный период нам, как никогда, нужно национальное согласие, диалог.

Все чаще и чаще в выступлениях А.Г.Лукашенко звучат слова, что не за горами тот день, когда его президентство приблизится к завершению.

Нужно вместе найти пути выхода из тяжелой ситуации, которая сложилась в последние месяцы. И вот тут наш разговор вышел на конкретные варианты возможного общенационального диалога. Я, не углубляясь в детали, набросал схему о том, как, на мой взгляд, можно организовать работу Национального круглого стола. Пример многих стран, в том числе и нашей соседки Польши, свидетельствует, что, когда государство предстает перед чрезвычайно тяжелыми испытаниями, оно должно в первую очередь решить судьбоносную проблему - солидаризировать общество. Тут, кстати, нужно вспомнить народную мудрость: одна голова - хорошо, а две - лучше. И я предложил Александру Григорьевичу поспособствовать тому, чтобы самые умные головы Беларуси - пусть их будет сто, двести - сели вместе с представителями власти за один круглый или квадратный стол и подумали над проблемой, которая сегодня волнует, тревожит всех, кто живет в Беларуси: как, пока не поздно, отвести те угрозы, которые черными тучами нависают над страной?»

седой

  • Гость

Главный редактор газеты "Народная воля" Иосиф Середич, как и обещал, в сегодняшнем номере газеты написал о своих впечатлениях от вчерашней встречи с Александром Лукашенко. Немало подробностей о ней попали в СМИ еще вчера. Речь шла о политической и экономической ситуации в Беларуси, что нельзя допустить, чтобы "полыхнуло в нашей стране". Лукашенко пообещал, что не будет дискриминации региональных негосударственных СМИ, которые не могут распространяться через киоски, их не включают в подписные каталоги. Руководитель государства заявил, что Беларусь и Россия решили газовый вопрос.

В сегодняшней публикации Середича немного нового о встрече, но есть и интересные моменты. Речь шла через призму необходимости сохранить независимость белорусского государства. Главный редактор "Народнай волі" подчеркивает, что сегодня не все зависит от Лукашенко: "Один в поле не воин". Он пишет, что "свое слово должен сказать народ, и только общие усилия могут дать положительный результат".

Иосиф Середич отмечает, что в выступлениях Александра Лукашенко все чаще стали звучать слова о его будущем уходе от власти. "Но смена власти должна произойти не через кровавый майдан, не через гражданскую передрягу и не через потерю нашего самого величайшего достояния — Независимости, — пишет Середич. — Чувствуется, он хочет передать страну в другие руки не развалившуюся, не с уничтоженной экономикой и нищенским благосостоянием людей, а жизнеспособную, спокойную, суверенную. Мирно, демократично, цивилизованно, а не через баррикады и бесчинства".

По словам Иосифа Середича, он разговаривал с Александром Лукашенко о "конкретных вариантах возможного общенационального диалога" (например, организации "Национального круглого стола"). Как отнесся руководитель государства к такому предложению, точно неизвестно. Однако Лукашенко "обратил внимание на то, что наступило время пересмотра некоторых статей Конституции". Что имеется в виду, Середич не уточнил.

alexs

  • ****
  • Сообщений: 25224
 Зашевелились национал-либерасты белорусские. Чувствуют, что скоро можно поживиться будет, Лука слабину даёт.

седой

  • Гость
Зашевелились национал-либерасты белорусские. Чувствуют, что скоро можно поживиться будет, Лука слабину даёт.
ему Лука в прямом эфире встречу паабецал ::)

Bуйкo 3 Бандерштату

  • *****
  • Сообщений: 91493
Кандидат чи кандидати є ?
 :sergey:

адкель, всех зачистил предварительна


А Коля ?
Маловат ще ?  :sergey:
Смерть руSSко-фашистським свинособакам !
Люта і мучительна ! Всяка!

garant

  • *****
  • Сообщений: 73651
              Жаль мне белоруссов ...искренне . Ждет их шо та подобное украинскому бардаку - ибо та модель экономики , которую строил Бацька , жизнеспособна только при бацьке и его умению доить ... все до чего можно дотянуться и все что движется . А любая смена экономических отношений в государстве - это катаклизм и временные беспорядки .
              Белоруссам как никому в постсовке придется выбирать - или все таки самый тесный союз и по сути своей совместная экономика с Россией - или судьба прибалтийских государств в лучшем случае , потому как худший более вероятен . И только потому - что ЕС уже перегружен нищебродами и нуждающимися ...и дай Бог ему самому выжить , а не то что кому то помогать .
              Ложное понимание независимости и выбор идеологии вместо масла - беда неолиберализма ... который должен уйти в историю . И блаженны те народы и страны - которые это поймут раньше других .

alexs

  • ****
  • Сообщений: 25224
 Похоже всё ближе подводят Луку к мысли, что выбора у него два , или пенсионер ( хотя ведь и посадить потом могут, стоит власть отдать ) в национал-либеральной Белоруссии или генерал-губернатор в одной из Российских республик. Его не устраивает не то , не другое, но экономика летит к чёрту без российских субсидий и время  Ч всё ближе. Сможет ли этот хитрый хохол  как-нибудь снова выкрутить даже интересно.

седой

  • Гость
А Коля ?
Маловат ще ?  :sergey:
та то и грить не ап чим, каг ево легализовать законна???


Kрыса в панамке

  • *****
  • Сообщений: 97014
  • крыса-пацыфист , беларусь
я знаю как проверить настоящий ты или подделка  ::)
седой знал моё имя ::)

напиши мне в личку моё имя  :D
Только люди творившие зло так могут бояться возмездия.

седой

  • Гость
  Жаль мне белоруссов ...искренне
сабе жалей

garant

  • *****
  • Сообщений: 73651
  Жаль мне белоруссов ...искренне
сабе жалей


   А ты думаеш я этого не испытываю ? Который в конце жизни теряет все , что нажито непосильным трудом .... при полном отсутствии времени жизни на восстановление даже в перспективе ?
   Дурашка ... я ведь искренне хочу вас предостеречь от ложного понимания слова "национальный" и связанных с ним понятий . 

седой

  • Гость
А ты думаеш я этого не испытываю ? Который в конце жизни теряет все , что нажито непосильным трудом .... при полном отсутствии времени жизни на восстановление даже в перспективе ?
жаласть ента унижение
   Дурашка ... я ведь искренне хочу вас предостеречь от ложного понимания слова "национальный" и связанных с ним понятий . 
мну всехда буит гордиццо шо беларус ::)

Отчуждённый

  • Гость
я знаю как проверить настоящий ты или подделка  ::)
седой знал моё имя ::)

напиши мне в личку моё имя  :D

 :D

garant

  • *****
  • Сообщений: 73651
А ты думаеш я этого не испытываю ? Который в конце жизни теряет все , что нажито непосильным трудом .... при полном отсутствии времени жизни на восстановление даже в перспективе ?
жаласть ента унижение
   Дурашка ... я ведь искренне хочу вас предостеречь от ложного понимания слова "национальный" и связанных с ним понятий . 
мну всехда буит гордиццо шо беларус ::)


    О! Вот еще один скакун - тока белорусский . Готов на приз скакать ? А шо за приз в итоге ?

flyer.catacomb

  • Гость
А про списаке что то есть? Если нет, то, седой напечатай свою херню на бумажке, сверни в трубочку  и засунь себе в жопу.

седой

  • Гость
    О! Вот еще один скакун - тока белорусский . Готов на приз скакать ? А шо за приз в итоге ?
бушь выёжываццо, сам знашь кудой пайдёшь :-[

М. Шведов

  • Гость
Седой - это Вова ! :zed:

седой

  • Гость
Седой - это Вова ! :zed:
узбагойси гейманец ::)

М. Шведов

  • Гость
я знаю как проверить настоящий ты или подделка  ::)
седой знал моё имя ::)

напиши мне в личку моё имя  :D
Тю ....
И я знаю как тебя зовут, падумаешь ...

Р.С. Счаз Седому в личку напишу.

Дворник

  • *****
  • Сообщений: 47415
  • Метем-с...
Я, честно говоря, не хочу, чтобы мы потеряли то, к чему, жертвуя жизнями, стремились наши предки на протяжении многих веков. Сегодня Беларусь - независимая, суверенная страна.

Вот бы предки удивились, посмотрев на таких потомков.......
Чисто не там, где метут, а там, где дворник с  ружьём.

седой

  • Гость
Р.С. Счаз Седому в личку напишу.
мну личку чейтаит тока ат друзей, астальныя паслания уничтожаюццо  ::)

седой

  • Гость
Как известно, ранее главный редактор сайта Charter97.org Наталья Радина обратилась к Лукашенко с предложениями пойти на круглый стол с оппозицией.

«Хорошо, что Иосиф Павлович придерживается подобного подхода, но напомню, что целью круглого стола в Польше в 1989 году было проведение свободных демократических выборов и мирная смена власти в стране.

Ряд экспертов связывают относительную либеральность Лукашенко с тем, что он не получил необходимых средств от России и Международного валютного фонда, и это может привести к каким-то результатам.

Круглый стол в Беларуси, как и в Польше, может быть только с реальной оппозицией и должен ставить целью мирную смену власти через свободные выборы», - прокомментировала Наталья Радина.